Кралица на летото: Пита од тиквички без кора – воздушесто мека и сочна

7604
Printscreen/Youtube

Неодоливиот вкус на пита направена без кора ќе ги воодушеви сите во куќата.
Питата со тиквички ќе биде лесно и брзо да се направи. Со сезонска салата или кисело млеко, може да биде одличен ручек или вечера.

Состојки:
2 мали тиквички, рендани
300 гр рикота сирење
100 гр посно сирење
1 чаша брашно
2 јајца

2 сецкани чешниња лук
1 сечкан црвен кромид
2 супени лажици маслиново масло
1 лажичка прашок за печиво
црн пипер
така
2 лажици сечкан магдонос

Подготовка:
Загрејте ја рерната на 180 степени.

Откако ќе ги изрендате тиквичките, оставете ги да отстојат околу 15 минути за да се ослободи вишокот вода.

На загреано маслиново масло пропржете го кромидот и лукот неколку минути.

Потоа во сад измешајте ги сите состојки – тиквичките, кромидот, сирењето, брашното и зачините.

Тавата за печење премачкајте ја со масло и рамномерно распоредете ја смесата во неа.

Печете околу 30-40 минути, а со чепкалка проверете дали питата е готова. (Доколку чепкалката лесно помине низ тестото и ништо не остане на неа – питата се пече)