Кога ќе ја повикате природата на помош за бојосување јајца тоа изгледа вака

338

Четвртокот беше резервиран за првите и најзначајни црвени празнични јајца, а саботата останува велигденската корпа да се збогати со уште велигденски радости. Време е за квалитетно време со децата кое ќе го искористите бојосување уште јајца додека разговарате за симболиката на вапсувањето јајца и значењето на празникот.

Веќе сигурно имате испланирано е да ги обоите јајцата и веројатно сте планирале  и како да ги украсите велигденските јајца.

Сепак, познато е дека сите бои за јајца што можат да се најдат во продавниците не се толку здрави. Затоа, се претпочита природна алтернатива на боење. Повеќето од вас слушнале за боење јајца во кромид (лушпи од кромид), но дали знаете сте се обиделе  да добиете црвена, жолта или зелена боја на природен начин?

Црвенa

Чуварот на домот, односно првото јајце што се чува до следниот Велигден, обично е црвено. Дури и тоа можете да го постигнете природно, додавајќи корен од цвекло или црвена рдоква во водата во која се готват јајцата. Црвеникава боја може да добиете и со варење на јајцата со лушпа од црвен кромид. Во зависност од нијансата што сакате да ја постигнете, можете исто така да боите јајца во сок од цреша или малина.

Жолто 

Оваа боја се добива со готвење во лушпи од ореви. Гответе ги лушпите од орев околу петнаесет минути, а потоа додадете ги јајцата во оваа вода и варете ги додека не ја апсорбираат бојата. За појак пигмент, додадете кора од портокал, а доколку имате дома кари, со варењето на јајцата во овој зачин, исто така, ќе се постигне посакуваната жолтеникава нијанса.

Кафеава

Повеќето од нас сме ги виделе бабите барем еднаш барем да варат јајца во кромид. Најздрав и најлесен начин!

Ако дополнително сакате да украсите јајце, соберете интересни листови во градината, залепете ги на јајцето, ставете најлонска чорапа за жена над неа, затегнете, врзете со конец и вметнете ја во шерпата. Кога јајцето ќе добие боја, исечете го чорапот и каде што стоел листот, ќе остане бела шара.

Зелена

Ќе добиете зелени јајца ако ги варите со свеж спанаќ, праз или коприва.

Портокалова

Изрендајте го морковот, сипете вода, додајте ги јајцата и варете додека не добијат боја.

Сина 

 Ситно исечкајте ги листовите од црвена зелка и варете ги во половина литар вода. Додадете ги јајцата, па оставете ги да се крчкаат уште половина час.

Виолетова

Ако сакате шари на јајцата, нанесете ги мотивите со сок од лимон на лушпата, а потоа ставете ги јајцата во силен сок од боровинка.