Кога зимското време бара освежување: парфе со чиа семе

24

Нема ништо класично и традиционално во овој десерт, а сепак, е инспириран, или некаква верзија на класичниот француски десерт, или неговата американска верзија, кој се приготвува од два вида крем, или крем и сладолед, и се служи во висока стаклена чаша.

Вистински украс за очите и за непцата, ова парфе е ни малку поразлично од совршено.

Потребно е:

  • 2 шолји малини
  • ½ шолја мед
  • ½ лажица екстракт од ванила
  • 1/3 шолја чиа семе
  • Гранола за украсување

Приготвување:

Измешајте ги малините, водата и медот во блендер и потоа рамномерно распоредете ја масата во 4 чаши. Покиснете ги чиа семките во млеко да набарат во млеко и потоа поделете ги рамномерно во чашите со смесата од малини.

Покријте со гранола и украсете во овошје по желба.