Меко тесто од кое можете да правите се: кифлички, пити, колачи – а, многу е едноставно за правење, само ако се придржувате до рецептот. Полнењето на тестото зависи од вашиот вкус, а може да биде овошје, јаткасти плодови, џемови, мак, чоколадо…

Состојки:

  • 1 кг. Брашно
  • 2 јајца
  • 1 лажиче шеќер
  • 1 лажиче сол
  • 500 мл. млеко
  • 3 лажици кисело млеко
  • 3 лажици масло
  • 1 прашок за пециво
  • 20 гр. квасец

Подготовка:

Квасецот растворете го со шеќерот и 200 милилитри млако млеко и оставете го на топло место да се активира.

Ставете брашно во голем сад и додајте го прашокот за пециво и сол. Откако ќе се ативира, ставете го и квасецот во средина, ставете ги претходно изматените јајца и кисело млеко.

Од оваа смеса замесете меко тесто. Месете го тестото околу 10-тина минути, за да се активира квасецот и сите состојки да се изедначат.

Премачкајте поголем сад со масло и во него ставете го месеното тесто. Покријте го со кујнска крпа и оставете го на топло место додека не нарасне двојно.

Тестото е готово за подготовка на вашите омилени пити, кифли, колачи, мекици…

Уживајте во вкусот!