Кина размислува да комбинира вакцини за да ја подобри ефикасноста

32

Висок кинески службеник на Службата за превенција на болести, Гао Фу, изјави дека владата размислува да ги меша вакцините против Ковид-19, велејќи дека ефективноста на сегашните вакцини не е многу голема, објави „Ројтерс“.

Ефикасноста на кинеските вакцини е помала отколку на вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“, но нивниот транспорт и складирање се поедноставни.

„Во моментов достапните вакцини немаат многу високо ниво на заштита“, рече Гао Фу, директор на Кинескиот центар за контрола и превенција на болести, на прес-конференција во кинескиот град Ченгду.

„Се разгледува имунизација со помош на вакцини со различни технички својства“, рече Гао.

Тој додаде дека преземањето на овие чекори е со цел да се оптимизира процесот на вакцинација, вклучително и промена на бројот на дози и интервалот помеѓу дозите.

Кина разви четири домашни вакцини за јавна употреба, а здравствените власти во саботата рекоа дека државата најверојатно ќе произведе три милијарди дози до крајот на годината.

Што се однесува до „Синовак“, ефикасноста на вакцината беше 50 проценти во Бразил, а 83,5 проценти во Турција.

Кога станува збор за „Синофарм“, две различни студии покажаа дека вакцината е ефикасна 79,4 и 72,5 проценти, според првичните резултати.