Ким: Северна Кореја ќе биде најголема нуклеарна сила во светот

27
North Korean leader Kim Jong Un participates in a meeting with the Presidium of the Political Bureau of the Central Committee of the WorkersÕ Party of Korea in this undated photo released by North Korea's Korean Central News Agency (KCNA) in Pyongyang September 4, 2017. KCNA via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS PICTURE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. REUTERS IS UNABLE TO INDEPENDENTLY VERIFY THIS IMAGE. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR USE BY REUTERS THIRD PARTY DISTRIBUTORS. SOUTH KOREA OUT.

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун изјави дека земјата ќе ја направи „најголема нуклеарна сила“ во светот, јави севернокорејската новинска агенција КЦТА.

– Северна Кореја се движи победнички напред и ќе стане најголемата нуклеарна и воена сила во светот, истакна Ким пред вработените во програмата за балистички ракети.

Северна Кореја на 28 ноември лансираше интерконтинентална балистичка ракета.

Претходно, американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека е оптимист во врска со преговорите за денуклеаризација на Северна Кореја.