Кејн откри кој е најбрз, а кој најпотценет играч во светот

955
epa10836209 Munich's Harry Kane (C) in action during the German Bundesliga soccer match between Borussia Moenchengladbach and FC Bayern Muenchen in Moenchengladbach, Germany, 02 September 2023. EPA-EFE/Christopher Neundorf CONDITIONS - ATTENTION: The DFL regulations prohibit any use of photographs as image sequences and/or quasi-video.

Репрезентативецот на Англија, Хари Кејн, го избра најпотценетиот фудбалер против кој имал можност да игра и откри дека тој со години го носел дресот на Ливерпул.

Капитенот на „Гордиот Албион“ изминатото лето ја напушти Премиер лигата и од Тотенхем се пресели во Баерн (М) со желба конечно да освои трофеи, но во првата сезона во Германија не освои ниту еден.

Баер од Леверкузен му ја одзеде титулата во Бундеслигата, Баварците претходно беа елиминирани од Купот, во Суперкупот пред почетокот на сезоната загубија од РБ Лајпциг, а за жал беа елиминирани од Реал (М) во полуфиналето на Лигата на шампионите.

Со 44 гола и 12 асистенции на 45 натпревари Кејн ги оправда сите очекувања и ги воодушеви сите во Баварија, но за трофејот беше потребна помош од остатокот од тимот и очигледно подобар тренер на клупата бидејќи Томас Тухел целосно потфрли. откако го наследи Џулијан Нагелсман на крајот од минатата сезона.

Кејн ги избра своите омилени играчи за време на интервјуто за GOAL, а кога беше запрашан да го именува првиот играч што ќе му падне на памет кога ќе го слушне зборот „брзина“, тој го избра бекот на Манчестер Сити. Кајл Вокер.

Англичанецот го избра актуелниот соиграч од Баерн (М), Џамал ​​Мусијал како „потенцијал“ и го именуваше Кристијано Роналдо за најдобар играч за големите натпревари. На прашањето за најпотценетиот играч, Кејн го именуваше поранешниот капитен на Ливерпул, Џордан Хендерсон.