Кејн има рок од само 12 месеци

55
England’s Harry Kane celebrates scoring his side's second goal of the game from the penalty spot during the Euro 2020 Qualifying Group A match at Wembley Stadium, London. PA Photo. Picture date: Saturday September 7, 2019. See PA story SOCCER England. Photo credit should read: Tim Goode/PA Wire. RESTRICTIONS: Use subject to FA restrictions. Editorial use only. Commercial use only with prior written consent of the FA. No editing except cropping.

Легендарниот репрезентативец на Англија, Алан Ширер, е убеден дека капитенот на лондонскиот премиерлигаш Тотенхем, Хари Кејн, ќе ја промени клупската средина доколку неговиот тим и во следните 12 месеци не освои ниту еден трофеј.

  • Претпоставувам дека доколку не освои ништо во следните 12 месеци тој ќе мора да замине од Тотенхем. Мислам дека ќе се обиде уште една година, а ако ништо не се промени кога се во прашање трофеите тој ќе замине, изјави Ширер.

Британските медиуми се почесто ја форсираат шпекулацијата дека одличниот напаѓач сака да направи трансфер во редовите на Манчестер Јунајтед кој пак ќе мора да одвои околу 150 мил. евра за неговото обештетување.