Камерунецот Емболо му пресуди на Камерун

15
epa10324547 Switzerland's forward Breel Embolo (R) celebrates with teammates Granit Xhaka (L) and Xherdan Shaqiri after scoring the opening goal during the FIFA World Cup 2022 group G soccer match between Switzerland and Cameroon at Al Janoub Stadium in Al Wakrah, Qatar, 24 November 2022. EPA-EFE/LAURENT GILLIERON SWITZERLAND OUT

Минимална, но злато вредна победа во дуелот против селекцијата на Камерун, забележаа репрезентативците на Швајцарија. Единствениот погодок на натпреварот, постигнат во 48 минута, беше дело на Брел Емболо, кој интересно, по потекло е од Камерун. Во 20:00 часот ќе стартува вториот натпревар од групата „Г“, дуелот помеѓу селекциите на Бразил и Србија.