Калчо дуел за Геце

52
DORTMUND, GERMANY - NOVEMBER 22: Mario Goetze of Dortmund enters the pitch prior the Bundesliga match between Borussia Dortmund and SC Paderborn 07 at Signal Iduna Park on November 22, 2019 in Dortmund, Germany. (Photo by Jörg Schüler/Bongarts/Getty Images)

Играчот од средниот ред на Борусија од Дортмунд, Марио Геце ќе го напушти клубот за време на летниот преоден рок. Според „Фудбал Италија“, во борбата за фудбалерот предничат калчолигашите Милан и Лацио.

Исто така, Геце го бараат Рома, Ница, како и клубови од Премиер лигата, Турција и Кина. Се очекува Геце да добие плата близу до сегашните пет милиони евра. Оваа сезона, 27-годишниот Германец има одиграно 14 натпревари во Бундеслигата и постигнато три гола.