Како куркумата и медот да ги користите како лек?!

670

Оваа мешавина содржи витамини Ц и Б и претставува природен антиоксидант. Се користи за подобар имунитет како антивирусна потпора, ги уништува бактериите, габичните инфекции, помага кај болните зглобови, при кашлица, како и кај благите напади на астма и проблеми со срцето.

Состојки:

  • 850 гр мед
  • 8 лажици куркума

Подготовка:

Во медот ставете 8 лажици куркума и добро измешајте ја смесата со дрвена лажица. Можете медот да го поделите во две помали теглички, за да може полесно да го измешате. Откако ќе ја измешате смесата, можете да ги соедините двете во поголема тегла.

Од куркумата со мед консумирајте секое утро по појадокот по една мала лажичка.