Како изгледа ручекот на Антарктикот -64 степени (Фото)

  102

  Фотографот Џеф Капс од Антарктикот сподели интригантна слика од неговиот ручек направена на неверојатни -64 степени Целзиусови.

  На фотографијата се целосно замрзнати тестенини и газиран пијалок, создавајќи уникатна сцена во екстремни услови. Кога еден следбеник на Инстаграм прашал дали тестенините навистина се замрзнати вака, Џеф одговорил дека ништо друго освен мраз ги држи заедно, иако забележал дека е потребен труд за да изгледаат толку естетски пријатно.

  Џеф редовно ги споделува возбудливите детали од неговиот живот на Антарктикот, неодамна откривајќи дека иако немаат огномет, го користат екстремниот студ за да создадат импресивни сцени. Антарктикот, речиси целосно покриен со мраз, е познат по своите екстремно ниски температури, кои претходно беа измерени и до -89 степени Целзиусови.

  Во ноември претходната година, компанијата „Норс Атлантик Ервејс“ влезе во историјата како прва авиокомпанија што употреби „Боинг 787 Дримлајнер“ за слетување на Антарктикот. Норвешкиот поларен институт потврди дека ова е најголемиот патнички авион кој некогаш слетал во областа, користејќи писта долга три километри и широка 60 метри.

   

  View this post on Instagram

   

  A post shared by Jeff Capps (@thejeffcapps)