Италијанците едногласни: Еспресото е културен ритуал достоен да се најде на листата на УНЕСКО

81

Шолја темно, кадифено кафе е повеќе од брза доза на кофеин: италијанското еспресо е ценет социјален и културен ритуал кој се смета за национално наследство достојно за статусот на УНЕСКО во Италија.

Италијанците пијат приближно 30 милиони шолји еспресо дневно.

Од Венеција до Сицилија, во порцелански чаши или во мали чаши, со или без капка млеко, секоја чаша е гест на пријателство.

„Еспресото е можност да му кажеш на пријател дека се грижиш“, рече сопственикот на кафулето во Неапол Џамбринус – Масимилијано Росати, кој помогна да се подготви предлогот за вклучување на еспресото на списокот на светско нематеријално наследство на ОН.

„Еспресо се пие секој ден во секое време. Тоа е момент на заедништво, момент на магија“, изјави тој за Франс прес.

Блескавата машина зад мермерниот пулт шушка и штрака, додека шанкерот става мелено кафе во портафилтерот, го кликнува на место и го притиска копчето, по што од машината почнува да тече речиси зовриена вода преку меленото кафе.

Цвеќиња, овошје, чоколадо Според советите на италијанскиот институт за еспресо, мора да има „заоблен, богат и кадифеен“ вкус и „лешничка-кафеава до темно-кафеава пена, со карактеристична жолтеникава нијанса“.

Мора да има долготрајна арома која има „ноти на цвеќе, овошје, тост и чоколадо“; велат од институт основан за зачувување на еспресо.

Италија веќе вклучи бројни традиции и обичаи на листата на нематеријално наследство, вклучувајќи ја потрагата по тартуфи, вештините за правење наполитанска пица, медитеранската исхрана и традиционалното правење виолини од Кремона, родното место на Антонио Страдивари.

Пиењето еспресо е „речиси свет ритуал“, вели седумдесетгодишната пензионирана учителка Анамарија Конте. Некои луѓе сакаат да јадат крофни за принцези, мали пици или крофни со еспресо и да разговараат меѓу закуски.

„Кога сум во странство гледам луѓе како чекаат кафе во редици еден зад друг, некои со Ајфон во рака, а некои во ќош и читаат книга. Тука не е така“, вели сопственикот Росати.

„Во некои делови на Неапол и денес е вообичаено да не се носат колачи и цвеќиња некому при посета, туку кафе и шеќер.

Анџело Мориондо од Торино го патентирал првиот сад за еспресо во 1884 година, но Десидерио Павони од Милано, кој имал пари, бил одговорен за неговиот понатамошен развој и масовно производство.

Апаратите набрзо станаа широко распространети низ Италија, а секој од 20-те региони имаше малку поинаква варијанта на еспресо – пократко, подолго, повеќе или помалку интензивно, понекогаш со минерална вода на страна.

„Имам многу спомени кога дојдов во ова кафуле и го испив ова многу добро кафе“, рече 28-годишната туристка Џаел Лесин-Дејвис додека го земаше своето еспресо „морето“ со млечна пена и какао во прав.

Рајмондо Ричи, сопственик на кафулето Сент Евстахио во стариот центар на Рим, вели дека еспресото помага да се намали осаменоста, дури и кога се пие сам, далеку од кафулето.

„Понекогаш кога правиме кафе дома, друштво ни прави апаратот што ја исполнува просторијата, ја исполнува куќата“, рече тој. Арома додаде дека враќа „сеќавања на среќни времиња“.