Истрагата утврдила: гувернерот на Њујорк сексуално малтретирал неколку жени

157

Истрагата спроведена од обвинителот на државата Њујорк утврди дека гувернерот Ендрју Куомо сексуално малтретирал неколку жени и ги прекршил федералните и државните закони, изјави обвинителката Летиција Џејмс.

Како што посочи таа, истрагата, која траеше речиси пет месеци и опфати 179 лица, откри дека администрацијата на гувернерот Куома била непријателска работна средина која била полна со страв и заплашување, објави Асошиејтед прес (АП), а пренесува „Глас на Америка “.

Правните претставници, објасни таа, разговарале со граѓани кои поднеле жалби, извршни службеници, полицајци и други службеници кои комуницирале со гувернерот.

„Овие разговори и докази откриваат длабоко вознемирувачка – но јасна слика: гувернерот Куомо сексуално ги малтретирал сегашните и поранешните државни службеници, кршејќи ги федералните и државните закони“, рече Џејмс на прес -конференција.

Таа прецизира дека барем во еден случај, истрагата покажала дека Куомо и неговите соработници работеле на одмазда кон поранешниот вработен кој го обвинил за погрешно дело.

Исто така, беше откриено дека Куомо малтретирал жени кои не биле ангажирани во администрацијата. Обвинителката Џејмс рече дека истрагата немаше да биде можна без жените хероин кои учествуваа во неа. Оваа зима, гувернерот Куомо се соочи со неколку обвинувања дека несоодветно ги допрел и сексуално ги вознемирувал своите колеги или жени што ги сретнал во јавност. Тој жестоко негира дека некогаш не допирал несоодветно, сепак посочувајќи – дека му е жал ако неговото однесување кон жените погрешно се протолкува како несакан флерт.

Во последниве месеци, тој стана уште поенергичен, тврдејќи дека не направил ништо лошо, ги доведува во прашање мотивите на обвинителите и критичарите за неговото наводно однесување, пишува Асошиејтед прес.

Куомо, исто така, ја доведе во прашање објективноста на адвокатите ангажирани од обвинителот за да ги испитаат наводите за сексуално вознемирување на жени.

Дел од американската јавност очекува дека извештајот на државниот обвинител ќе одигра важна улога во донесувањето одлука дали постои причина Куомо да биде сменет од функцијата.

Според прописите на државата Њујорк, сексуалното вознемирување се дефинира како несоодветно однесување од сексуална природа, од несакано флертување до шеги со сексуална конотација, кои создаваат непријатна средина за работа. не земајќи ги предвид намерите на сторителот.