Фотографии од соблекувалната на финската хокеарска репрезентација ја обиколија целата планета.

За прв пат во историјата, хокеарската репрезентација на Финска стана олимписки шампион, откако во финалето ја совлада моќната Русија со 2:1.

Финците направија неверојатен подвиг, успеаја да го победат најголемиот фаворит за златото, бранителот на шампионскиот трон – и тоа со пресврт!

Историскиот успех очекувано го прославија во својата соблекувална по натпреварот. Истураа алкохол, пееја, скокаа од радост, но и се соблекуваа голи!