Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) одобри неутрален статус за 14 руски и 11 белоруски спортисти да се натпреваруваат на Олимписките игри во Париз. Во првото коло, верификациониот комитет на ИОК оцени пет спортови – велосипедизам, гимнастика, таеквондо, кревање тегови и борење, а одлучи и за статусот на спортистите од Русија и Белорусија.

Во наредните денови ќе се решаваат и други олимписки спортови.

Процесот на верификација на неутралниот статус се одвива во два круга низ раководните тела на спортот, а потоа оди пред МОК. Можни се жалби до Судот за спортска арбитража во Лозана.

Меѓу спортистите кои добија дозвола да се натпреваруваат како неутрални во Париз се актуелниот шампион во брануваа Иван Литвинович од Белорусија. Ниту еден таеквондист не доби лиценца.

Русија и Белорусија нема да имаат претставници во екипните спортови на Игрите во Париз поради војната во Украина. На натпреварувачите во индивидуални спортови им е дозволено да учествуваат под строги услови, без државни симболи, химна и знаме.

Украина побара од МОК целосно да ги суспендира Русија и Белорусија од Олимпијадата, што олимпиското тело не го стори.