Швајцарскиот тенисер Роже Федерер не се грижи премногу за податокот дека наскоро би можел да го загуби првото место на вечната листа по бројот на осовени грен слем титули.

Имено, Шпанецот рафаел Надал неодамна на САД Опен ја осови својата 19. грен слем титула и веќе во јануари во Мелбурн би можел да се изедначи со Швајцарецот. Федерер на турнирот во Њујорк во четвртфиналето беше елиминиран од Бугаринот Григор Димитров, а на грен слем титула чекауште од јануари 2018 година.

-Можеби на податокот дека Рафа многу ми се доблжи гледам многу поопуштено за разлика од останатит, изјави 38- годишниот Швајцарец, кој оваа недела во Женева ќе учествува на Лејвер купот.

-Знам, имав свој моменти. Моменти кога уривав рекорфи. Тоа никој не може да ми го одземе. Ако и другите имаат такви моменти, пресреќен сум поради нив, додаде Роже.

Тој заедно со Надал ќе го претставува “Тимот Европа“ во дуелот со остатокот од светот. Што се однесува до српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, тој е на третото место  на вечната листа по бројот на осовени грен слем титули, има вкупно шеснаесет.