Изедначен со Путин:Трамп доби црн појас, деветти дан во теквондо, а никогаш не се занимавал со тоа/фото

65

Поранешниот претседател на САД Доналд Трамп го доби највисокото признание во теквондо – црниот појас деветти ден.

Оваа награда на Трамп му ја врачи првиот човек на јужнокорејската теквондо федерација, Ли Донг-суп, во куќата на контроверзен бизнисмен на Флорида.

Интересно е што Трамп доби признание иако никогаш не се занимавал со овој спорт.

„Почестен сум што го добив почесниот сертификат за деветти дан и мислам дека таеквондото е прекрасна боречка вештина за самоодбрана“, рече Трамп.

Тој сега се изедначи со рускиот претседател Владимир Путин, кој го доби ова признание во 2013 година, иако никогаш не се занимавал со овој спорт.

Ли Донг Суп не ја наведе причината зошто на Трамп му беше даден црн појас, деветти ден, но рече дека тоа нема никаква врска со политички прашања.