Избрани тројца финалисти за овогодинешната награда „Сахаров“ на Европскиот парламент

21

Група од 11 авганистански жени, активисти за човекови права, боливиската политичарка Жанин Ањез и рускиот опозициски активист Алексеј Навални се кандидати за овогодинешната награда за слобода на мислење „Сахаров“ на Европскиот парламент.

Комисијата за надворешни работи и Комисијата за развојна политика на заедничка седница во четвртокот избраа тројца кандидати за наградата Сахаров, пренесува Хина.

Кој од тројцата кандидати за потесен избор ќе ја добие наградата ќе се знае на 21 октомври, за што ќе одлучат претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли и лидерите на политичките групи во Парламентот.

Доделувањето на наградата ќе се одржи на 15 декември во Стразбур. Група од 11 Авганистанки беше номинирана за нивната храбра борба за еднаквост и човекови права.

Талибанците, кои неодамна се вратија на власт во Авганистан, не ја признаваат еднаквоста на жените, кои се дискриминирани секојдневно и лишени од основните човекови права.

Жанин Ањнес е боливиска политичарка и жртва на репресија против неистомислениците. По општите избори во Боливија во 2019 година и немирите што следеа, тогашниот претседател Ево Моралес, принуден од армијата и полицијата, поднесе оставка и замина во егзил.

Во ноември 2019 година, парламентот го избра Анјез за привремен претседател, а една година подоцна се одржаа слободни избори и се случи мирен трансфер на власта. Сепак, таа беше уапсена во март оваа година и беше обвинета за планирање државен удар против Моралес и оттогаш е во затвор.

Третиот кандидат е Алексеј Навални, руски опозициски политичар, антикорупционер и главен политички противник на претседателот Владимир Путин. Тој беше отруен во август 2020 година, од каде се опорави во Германија, од каде што се врати во Москва во јануари 2021 година, и веднаш по неговото пристигнување, беше уапсен и осуден на две и пол години затвор.

Наградата Сахаров за слобода на мислење, прва доделена на Нелсон Мандела и Анатолиј Марченко во 1988 година, е највисокото признание на Европската унија за нејзината работа во областа на човековите права.

Се доделува на поединци, групи и организации кои дадоа извонреден придонес во заштитата на слободата на мислење.

Европскиот парламент ја доделува наградата „Сахаров“, со соодветен износ од 50.000 евра, на официјалната пленарна седница во Стразбур на крајот на секоја година.