Избори во Нов Зеланд: Убедлива победа на премиерката Ардерн

17

Лидерката на владејачката Лабуристичка партија на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, денеска изјави дека ќе формира нова влада во следните три недели по убедливата победа на парламентарните избори во земјата.

Ардерн не спомена можност за коалициски договор со Партијата на зелените, која освои 7,6 проценти од гласовите на изборите и обезбеди 10 места во парламентот.

Старо-новата премиерка на Нов Зеланд изјави дека на земјата не и требаат нови ограничувачки мерки, откако беше регистриран еден нов случај на коронавирусот