Легендарниот НБА-кошаркар Чарлс Баркли откри интересни авантури од својата кариера. Баркли призна дека претходно имал сериозен проблем со коцкањето и дека изгубил многу пари во покер.

  • Возбудливо е да се освојуваат пари. Ги слушам луѓето како велат дека сакаат акција, но не. Јас всушност сакам пари. Секогаш е бесмислено кога губиш, но добро е кога победуваш, истакна Баркли.

Тој откри дека порано играл на големи влогови, но дека веќе не го прави тоа.

  • Она што успеав со коцкање е дека го сменив менталитетот. Не се обидувам да освојам многу пари, само се обидувам да победам. Најверојатно сум освоил милион долари во коцкање четири или пет пати на ден. Но, изгубив многу повеќе милиони дневно. Најмалку 10-15 пати губев по милион долари дневно. Не сум сигурен, бидејќи зборуваме за 80-тите. Секако дека во еден момент отидов предалеку, па морав да паузирам две години, додаде легендарниот кошаркар.

Баркли призна дека неговите пријатели му ги отвориле очите.

-Разговарав со моите пријатели и тие ми рекоа: „Коцкањето не е твој проблем, ти си само идиот“. Прашав што значи тоа и ми рекоа дека се со мене на иста маса и дека сум 500-600 илјади плус, но не сакав да се откажам затоа што сакав да земам барем милион долари, заврши Баркли.