Зимска нега за совршена кожа

109

Студениот воздух надвор и греењето ја сушат кожата – со соодветна грижа до нејзин сјај, мекост и негуваност

Полека, но сигурно ни се приближуваат ниски зимски температури, студени ветрови, снег и студени денови. Иако уживате во зимската магија, бидете сигурни дека вашата кожа страда. Зимата е  најстресната сезона за нашата кожа. За време на студени, ветровити денови, кожата пука,  станува сува, груба и оштетена. Студениот воздух надвор и греењето внатре ја сушат кожата, од која испарува големо количество течност неопходна за нејзино нормално функционирање. Резултатот е екстремно сува кожа, па дури и оштетена кожа, склона кон чешање и иритација. Студените временски услови оставаат последици на кожата, поради што е неопходна соодветна грижа, која ќе го врати нејзиниот здрав сјај и ќе ја направи мека, мазна и свиленкава.

Нега на кожата на телото: Oна што е особено важно е доволно да ја хидрирате кожата,кога станува збор за нега на тело во текот на зимата. Kористите хидратантно  млеко  после секое туширање, што ќе и помогне на кожата да ја задржи потребната влага, а што ќе спречи нејзино сушење и првутање. Особено е важно да се хидрира кожата непосредно пред спиење, па обидете се, доколку веќе не е, да ја ваша секојдневна рутина.

Исто така, она што треба да го земете предвид е  козметички производ наменет за нега на кожата на телото, односно млеко или лосион, да содржат ланолин, кој има функција да ја штити кожата од студено време. Исто така, пожелно е овие препарати да бидат збогатени со витамини кои ја хранат кожата. Кремите за тело базирани на путер од шеа се особено ефикасни, а нивната употреба сигурно ќе придонесе вашата кожа да стане свиленкава и мека. Ако вашата кожа изгледа постара во зима, најдобриот начин за подмладување е да користите есенцијални масла за тело. Користете го маслото непосредно пред да се истуширате и на овој начин ќе спречите дамки на вашата гардероба.

Хидратација на усни: Поради студениот воздух, кожата полесно се суши и усните пукаат многу повеќе во текот на зимата. Заштитете ги усните со соодветен балсам што ќе го нанесувате неколку пати на ден. Се препорачуваат балсами за усни на база на јагоди кои содржат витамин Ц.

Нега на стапалата: Многу дами ја занемаруваат грижата за стапалата во текот на зимските месеци во споредба со летото, што секако не е во ред. Поради зголемено потење на стапалата во зимски чизми, може да се развијат габи, а поради недостаток на соодветна грижа може да се појават проблеми со испукана кожа на нозете, особено на петици. Затоа редовно третирајте ги стапалата со купка, а ние ви предлагаме една многу едноставна, но ефективна – истурете топла вода во кадата, во која ќе додадете исцеден лимон, а стапалата држете ги во  водата 20 минути. После тоа, добро избришете ги со крпа и направете педикир, со акцент на отстранување на мртвата кожа од петицата. Потоа, потребно е да се хидрира кожата на нозете, односно да се третира со соодветни кремови. Најдобро е да се користат оние козметички производи кои содржат линолеум и уреа против суви стапала. Веднаш по хидратацијата, навлечете памучни чорапи кои ќе ви помогнат да ја одржуваат кожата влажна.

Нега на ноктите: Ноктите на раце во текот на зимата се склони на лупење, првутање, кршење, исто така поради недостаток на влага. Она што може да биде од голема помош е да ги мачката секојдневно со маслиново масло, по можност пред спиење, за да може процесот на нивно обновување да се одвива непречено преку ноќ. Постојат и кремови за нокти, а оние што содржат биотин и омега 3-масни киселини се особено ефикасни. Може да користите и лак за нокти кој има функција да ги зајакнува.

Нега на раце: Кремовите за хидрадација на кожата на раце е неопходна во зимскиот периодот. Колку кремот е помрсен толку е подобар. Најдобро е да се користат кремови базирани на глицерин, вазелин, ланолин и природни масла, чија функција е хидрирање на кожата и заштита од губење на влага. Подготви: М.А.