Земјотрес со јачина од 5,7 степени ја погоди Индонезија

30

Силен земјотрес  со јачина од 5,7 стеени по Рихтеровата скала ја погоди денес индонезиската провинција Северна Суматра, соопштио Европскиот медитерански сеизмолошки ценар.

Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри, наведе ЕМСЦ, пренесе Ројтерс.

Засега нема податоци за евентуални жртви ниту за причинета материјална штета.