Зеленски ги одликуваше полските доброволци/ВИДЕО

115

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им додели државни награди на полските доброволци, новинар кој помогна во транспортот на ранетите деца во полските болници, Бјанка Залевска и Демијан Дуда, кој собра медицински тим за да им помогне на ранетите војници во близина на бојното поле.

 

 

Зеленски, исто така, им се заблагодари на сите Полјаци кои „од првиот ден ги отворија своите семејства и домови за Украинците“.