Збунетост околу бустер дозата против коронавирус во САД

80

Директорката на Американските центри за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), Рошел Валенски, изјави денеска дека во САД има одредена конфузија околу тоа кој треба да ја прими третата засилена доза на вакцината против ковид, пренесува Телеграф.рс.

Досега е одобрена само засилувачката доза на Фајзер / БионТек.

Минатата недела, Валенски се согласи со повеќето препораки на советникот на ЦДЦ за давање засилувачка доза шест месеци по втората доза за одредени групи луѓе, потсетува АП, и пренесува Танјуг. Овие групи вклучуваат луѓе на возраст над 65 години, домашни корисници и луѓе на возраст од 50 до 64 години кои имаат хронични здравствени проблеми како што е дијабетес.

Возрасните со здравствени проблеми можат сами да одлучат дали сакаат да ја земат третата доза.

Сепак, Валенски потоа ги поништи сугестиите на советникот и рече дека луѓето кои се изложени на зголемен ризик од инфекција поради работа или услови за живеење, можат веднаш да се квалификуваат да добијат зголемена доза.

Ова вклучува здравствени работници, наставници и луѓето во затворите или засолништа за бездомници.

– Гледам дека сега има конфузија. Ние правиме научна проценка во реално време. Се среќаваме неколку недели за да ја процениме ситуацијата. „Научните проценки, исто така, може да покажат дека остатокот од американското население треба да добие зголемена доза, и ние ќе им дадеме такви инструкции штом ќе ги имаме доказите“, рече Валенски за Си -Би -Ес.

Луѓе кои примале вакцини на Модерна и Џонсон и Џонсон, сѐ уште чекаат да разберат кога можат да добијат бустер доза.