За совршени варени клавчиња пченка ви е потребна само една состојка

173

Обожувате варена пченка, ама ви се чини дека кога ја варите дома како нешто да и недостасува. Сортата е погодена, слатка е, зрното се двои, ама, сепак, додека крцка во вашата уста нешто како да недостасува. Само треба да и додадете малку путер.

Потребно е:

  • Клавчиња пченка
  • путер
  • сол
  • вода за варење

Приготвување:

Пченката исчистете на убаво, а потоа замотајте ја во листовите. Ставете ја во тенџере со вода, додадете путер и посолете, па варете убаво. Толку! Водата ќе ги впие вкусовите, а вие ќе уживате!