„За се е виновна“ друга музичка икона:Најпознатата песна на Витни Хјустон не му беше судена на кралот на рокенролот

141

Популарната икона за кантри музика Доли Партон, добитник на Греми, ја напиша песната I Will Always Love You во 1974 година. Елвис Присли сакаше да ја сними својата верзија на песната, но безуспешно.

Класичната љубовна песна I Will Always Love You, има историја која се протега со децении наназад.

Доли Партон првпат ја објави песната што ја напиша во 1974 година и таа веднаш стана хит на топ листите.

Таа повторно ја отпеа песната во мјузиклот „Најдобрата мала курва“ во 1982 година во Тексас и повторно стана хит број еден.

Една деценија подоцна, песната повторно стана хит кога ја уредуваше Витни Хјустон за филмот „Телохранител“.

Доли Партон откри во 2021 година во емисијата Гледајте што се случува во живо со Енди Коен дека искористила дел од хонорарот што го заработила од таа снимка инвестирајќи во деловен комплекс во населба во која живеат претежно црнци во Нешвил, Тенеси.

Малку е познато дека и Елвис Присли сакаше да ја сними таа песна, во неговата верзија, но Доли Партон никогаш не му даде шанса.

Доли не сакаше да се откаже од правата на споменатата песна.

Елвис беше популарен во седумдесеттите години и предложи Доли Партон и тој да ги споделат правата за објавување на песната I Will Always Love You, но Доли одби.

Присила, сопругата на Елвис, ми рече дека Елвис и ја отпеал мојата песна кога таа и Елвис се развеле. Тоа длабоко ме допре. Тие исто така отсвиреа песна на погребот на Витни Хјустон. Тогаш мислев дека ќе ја свират истата песна дури и кога ќе ме нема мене – истакна Доли Партон.