За главоболка и болка во зголобовите виновна е Астрологијата: Кој орган е слаба точка на вашиот знак?

200

Секој од дванаесетте знаци во хороскопот „управува“ со некој дел од телото на човекот, што влијае на одредени заболувања на органите на оние кои се родени во некој знак.

Деловите од телото му се „доделени“ на секој знак почнувајќи од Овенот и главата, кон Рибите и стапалата.

Освен што на секој знак му е доделен “негов“ дел на телото, тоа претставува и слаба точка во организмот, т.е. на кој орган треба да внимавате.

Според хороскопскиот знак прочитајте на кои органи треба да внимавате:

Овен: главата, очите, ушите и циркулацијата во главата и рамената.

Бик: уста, вратот и грлото.

Близнаци: рамења, раце, дланки и бели дробови.

Рак: градниот кош, мускулите на градниот кош, стомакот и панкреасот.

Лав: срце, грб и ‘рбет.

Девица: абдомен, цревата, црниот дроб и артериите.

Вага: бубрези и надбубрежни жлезди.

Шкорпија: гениталии, мочниот меур и придружните артерии.

Стрелец: црниот дроб, колковите и горниот дел од ногата.

Јарец: коски, зглобови и долни екстремитети.

Водолија: циркулација и долни екстремитети.

Риба: циркулација, мускули на нозете и стапалата.