Захарова: Не е ни чудо што Илон Маск не сака да го купи Твитер

152

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова денеска изјави дека не е ни чудо што Илон Маск, гледајќи ја вистинската состојба на нештата на Твитер, го откажал купувањето на таа социјална мрежа.

Захарова додаде дека Твитер, кој на 5 август го блокираше профилот на руското Министерство за надворешни работи на англиски јазик, „ја сече гранката на која седи“, пренесува РИА Новости.

На 5 август, Твитер ја блокираше наредбата на руското министерство да објави цитат од Министерството за одбрана за можноста Американската агенција за меѓународен развој да била вмешана во појавата на корона вирусот.

„Оваа платформа долго време стагнира, довербата во неа е практично на нула, а корисниците си заминуваат. Не е чудно што Илон Маск, откако ја дозна вистинската состојба, ужаснат го раскина договорот за купување на оваа социјална мрежа“, изјави Захарова на Телеграм.