Со тринаесет титули Рафаел Нафал е апсолутен рекордер на грен слем турнирот Ролан Гарос. На овааа тема своето мислење го кажа најдобриот грчки тенисер Стефанос Циципас. Тој на прашаето што засекогаш би му забранил на шпанскиот тенисет без двоумење одговори:

-Се разбира дека веднаш би му забранил доживотон да не игра на Ролан Гарос. Сметам дека само така некој друг ќе има шанса да го осови овој турнир, изјави Гркот.

Цицпас и Надал досега седум пати се сретнаа на теренот, а Шпанецот има позитивен скор од 6:1.

Гркот истакан и дека главна цел во новата сезона ќе му биде дваптаи да му го одземе сервисот на Иво Карловиќ, кој е рекордер по бројот на асови.