Заев: Не е точно дека сум имал тајни средби со Ахмети и Груевски за Кривичниот законик

32

Не точно дека сум имал тајни средби со Али Ахмети и Никола Груевски за Кривичниот законик, рече за ТВ 24 екс премиерот Зоран Заев.

– Не точно дека сум имал тајни средби со Ахмети и Груевски и сум договарал измена на Кривичниот законик. Изјавата на Ахмети не е вистина – вели Заев.

Изјавата на Заев следува откако претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, во интервју за ТВ 21 кажа дека изминативе неколку години имало неколку тајни средби во врска со измените на Кривичниот законик, со кои, меѓу другото, се намалуваат казните за злоупотреба на службената положба