Заев – Курц: Австрија е и останува голем пријател и поддржувач на Република Северна Македонија

139

По успехот со решавање на спорот со Грција, Република Австрија се надева дека годинава Република Северна Македонија ќе ги започне преговорите со Европската Унија, во тој процес, рекол канцеларот на Австрија Себастијан Курц на денешната средба со премиерот Зоран Заев во Виена.

Австрија, истакнал Курц, и натаму ќе и ја дава потребната поддршка на Северна Македонија, а средбата со Заев уште еднаш го покажува и го докажува пријателството меѓу двете земји.

Заев, како што соопшти владината прес-служба, се заблагодарил на канцеларот Курц и на Владата на Австрија за се што направиле за Северна Македонија, но и за целиот регион на Западен Балкан.

– Сега откако почна да се имплементира Договорот од Преспа, се насочуваме целосно кон работа на реформите дома. Постигнатиот договор имаше позитивен импакт врз целиот регион. Со договорот успеавме да покажеме дека со партнерство и дијалог може да се постигне многу, потенцирал премиерот Заев на средбата со канцеларот Курц.

На средбата, како што се наведува во соопштението, Заев истакнал дека членството на Северна Македонија во Европската Унија е единствениот избор.

– По историскиот договор меѓу нашата земја и Грција, време е да им се посветиме на економските прашања во земјата, нагласил Заев и додал дека оваа година сите напори ги насочуваме кон забрзан раст на економијата.