Целерот е многу корисно и здраво растение кои при редовна консумација во исхраната може позитивно да влијае во лекување на астма, воспаление на белите дробови, болест на нервите, бубрезите, реума, за подобрување на апетитот и сите болести кои се појавуваат поради недостаток на основни материи потребни на организмот. Исто така, целерот ја подобрува крвта и нејзината циркулација.

Во комбинација со други зеленчуци се користи во супи, чорби и други јадење. Ви предлагаме да подготвите салата со целер и јаболка, една освежителна слатко-кисела салата која можете да ја комбинирате со многу јадења.

Состојки:

  • стебленца од целер
  • 3 помали јаболки
  • 1 помал лимон
  • маслиново масло
  • сол
  • ореви за декорација

Подготовка: 

Половина од стебленцата на целерот исечети ги на кругови, а другата на стапчиња. Јаболките насецкајте ги на тенки ливчиња, можете со лупалката за овошје и полијте ги со лимонов сок. Посолете и додадете маслиново масло. Салатата наросете ја со сецкани ореви

Пријатно!