Де Зерби седна на клупата на Брајтон

23
epa09897293 Shakhtar Donetsk head coach Roberto De Zerbi during the friendly soccer match between Fenerbahce SK vs Shakhtar Donetsk in Istanbul, Turkey, 19 April 2022. The match was organized for the benefit of children orphaned in the Ukraine war. EPA-EFE/SEDAT SUNA

Англискиот фудбалски прволигаш Брајтон за свој нов тренер го назначи италијанскиот стратег Роберто Де Зерби (43) со кого потпиша тригодишен договор.

Де Зерби минатата сезона го водеше Шахтјор и беше лидер на табелата пред да биде прекинато украинското првенство поради руската инвазија во февруари.

Претходно седеше на клупата на Сасуоло, наметнувајќи препознатлив атрактивен и ефикасен стил на игра со екипата која заврши осмопласирана во Серија А во сезоната 2020/21.

Де Зерби во Брајтон дојде на местото на Грахам Потер, кој претходно овој месец го презеде Челзи.