Дефиниран наследникот на Осимен

63
epa10122779 Napoli's Victor Osimhen celebrates scoring the 1-2 lead goal during the Italian Serie A soccer match Hellas Verona vs SSC Napoli in Verona, Italy, 15 August 2022. EPA-EFE/FILIPPO VENEZIA

Доколку предвреме биде прекината соработката со нигерискиот интернационалец Виктор Осимен, раководните лица на италијанскиот калчолигаш Наполи ќе се обидат да ги осигураат услугите на канадскиот интернационалец од редовите на францускиот прволигаш Лил, Џонатан Давид. Осимен може да биде продаден за 120 мил. евра, а понудата за Давид не смее да биде помала од 40 мил. евра.