Во сите книжарници на „Литература.мк“ од денеска до 16 февруари ќе се одржува третото издание на „Денови на литературата“ со попусти, подарок книги и промотивни настани.

Во акцијата се вклучени изданија од „Арс Ламина“, „Академска книга“, „Антолог“, Артконект“, „Бата прес“, „Бегемот“, „Или-Или“, „Култура“, „Мартина“, „Нампрес“, „ПНВ Публикации“, „Полица“, „Прозарт“, „Сакам книги“, „Слово“ и „Три“.

Со намалување до 50 отсто попуст можат да се набават книгите: „Животот на нашата планета“ од Дејвид Атенборо, „Психосоматика“ од Билјана Велковска, „Раскажувачката“ од Џоди Пико, „Доктор сон“ од Стивен Кинг, „Сестрата“ и „Рандеву“ од Луиз Џенсен, „Транскрипција“ од Кејт Аткинсон, „Неописливи нешта“ од Џес Лаури, „Три желби“ од Лијан Моријарти, „Холандската куќа“ од Ен Пачет, „Мојата мрачна Ванеса“ од Кејт Елизабет Расел, „Приказна за едно семејство“ од Роза Вентрела, „Дејзи Џонс енд Д сикс“ од Тејлор Џенкинс Рејд, „Астрофизика за луѓе кои немаат време“ од Нил Деграс Тајсон и „Вистините во кои веруваме“ од Камала Д. Харис.

На  попуст се цели сетови книги од поединечни автори, кои се дел од едицијата „Македонски книжевни класици“. Во овој попуст се вклучени комплетите, односно собраните дела од: Оливера Николова, Петре М. Андреевски, Блаже Конески, Димитар Солев, Живко Чинго и Ѓорѓи Абаџиев. Цел комплет од современите светски класици на Милан Кундера, Ернест Хемингвеј, Орхан Памук исто така се на намалување.

Со пониски цени во рамките на акцијата се и голем број други наслови.

Во рамките на „Денови на литературата“ ќе се одржат низа промотивни настани за книги во издание на „Арс Ламина – публикации“. На 3 февруари (петок) во 10.30 часот во „Литература суперстор“ во „Ист гејт мол“ закажана е работилница за деца со авторката на сликовницата „Жолтите чорапи“, Билјана Лотеска. Во недела (5 февруари) во 13 часот, во „Кафе Литература“ во „Скопје сити мол“ ќе се одржи книжевна кафе-дружба со писателката Јана Мишо, наменета за клубовите на читатели и за пошироката читателска публика. Во фокусот ќе биде последниот роман „Лулу“, во издание на „Арс Либрис“.

На 7 февруари (вторник), во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк“ на ул. „Македонија“ ќе бидат промовирани сликовниците „Коњчето од рингишпилот“ од Јован Стрезовски со илустрации на Орце Нинески и „Во полската куќичка“ од Ванчо Николески со илустрации на Љупка Стојкова. Книгите се дел од новата едиција „Љубов на прв збор“, со која се реафирмираат постари, класични дела на познати македонски писатели за деца. На настанот, кон „Коњчето од рингишпилот“ ќе се осврнат уредничката Оливера Ќорвезироска и Орце Нинески, а „Во полската куќичка“ ќе ја претстават уредничката Бисера Бендевска и графичката дизајнерка Ангела Чучкова.

Два дена подоцна (9 февруари), во „Кафе Литература“ во „Сити мол“ ќе се одржи ВИП-настан инспириран од романите на Агата Кристи. Пред гостите ќе биде претставена колекционерската едицијата со најпознатите дела од Кристи, што издавачката куќа „Арс Ламина“ ја публикува по повод стогодишнината од почетокот на творештво на Кристи. Во серијалот има 12 наслови, поделени во два сета.

Новата книга за деца „Детелинки-белинки“, која содржи 16 современи бајки од 15 македонски автори, ќе биде претставена на 12. февруари во 13 часот, во „Кафе Литература“ во „Ист гејт мол“. Изборот на бајките во оваа збирка е направен од пристигнатите материјали на конкурсот за новосоздадени бајки на Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво сине!“ и издавачката куќа „Арс Ламина“, спроведен во 2020 година.

На истата локација, на 14 февруари (вторник), со почеток во 19 часот, ќе се одржи промоција на романите „Ние“ од Ана Стојаноска и „Мастилна мапа“ од Марија Ралповска. Двата ракописа влегоа во потесниот избор за книжевната награда „Пегаз“ за 2021 година. Промоторка на „Ние“ ќе биде уредничката Татјана Димовска-Атанасова, а на „Мастилна мапа“ уредничката Оливера Ќорвезироска.

Со промоцијата на новиот научно-фантастичен роман на Хари Кацановски, „Анатрос“, на 16 февруари (четврток) во 19 часот во „Литература.мк“ на ул. „Македонија“ ќе биде заокружена промотивната програма на „Денови на литературата“.