ДЕНЕСКА ГО СЛАВИ 55.РОДЕНДЕН:Селин Дион помина година со неизлечива болест, светот ѝ посакува да не го загуби божествениот глас

399

Легендарната пејачка Селин Дион денеска го слави својот 55-ти роденден, а воедно ја слави и својата музичка кариера која трае долги години, точно 40.

На својот пат, Селин собра голем број награди, а ја запозна и љубовта на нејзиниот живот, која подоцна ќе и стане сопруг. Фантастичниот меѓународен успех што го постигна некогаш изгледаше како невозможен сон за двегодишно девојче кое живееше во мало канадско гратче на периферијата на Монтреал. Сепак, нејзината храброст и одлучност ја доведоа до тоа што многумина никогаш нема да го постигнат.

Сепак, една од најтешките животни препреки со која неодамна се соочи е нејзината здравствена битка со невролошкото нарушување, таканаречениот „Синдром на вкочанета личност“ (СПС), кој е неизлечив и се заканува да и ја одземе музичката дарба засекогаш.

Детално како состојбата влијаела на неа, Дион рече:

– За жал, грчевите влијаат на секој аспект од моето секојдневие, но понекогаш предизвикуваат потешкотии при одење, а не ми дозволуваат да ги користам гласните жици за да пеам како што сум навикната.

Откако со солзи во очите ја објави шокантната дијагноза, 55-годишната пејачка не е видена во јавноста.