Последната средба меѓу претставниците на Барселона и Усман Дембеле не даде резултат. Страните не се договорија за условите на последниот предлог. Конечната одлука за иднината на играчот ќе биде донесена оваа недела.

Претставниците на фудбалерот исклучуваат продолжување на договорот доколку клубот не даде подобра понуда. На Барса и треба време да види дали може да му понуди подобар договор на играчот без да ги прекрши правилата за финансиски фер-плеј.

Претходно беше објавено дека Усман е подготвен да го продолжи договорот со Барса под понеповолни услови од понудата на другите клубови, но не е задоволен од последната понуда на Каталонците. Дваесет и петгодишниот играч минатата сезона постигна еден гол и 13 асистенции на 21 натпревар во Ла Лига.