Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин Дел Потро, почна да тренира по второто опоравување од повредата на коленото. Тој првпат се појави на теренот во јуни минатата година, кога мораше да се повлече од турнирот заради повреда на десното колено. Проблемот со коленото Аргентинецот го има уште од 2018 година, што е само една во низа од многубројните негови повреди во кариерата, како што се четирите операции за зглобот на раката.

Шампионот од САД Опен во 2009 година на крајот од јунуари беше подложен на операција на коленото во Мајами и од тогаш работеше само на зацврстување на тој дел на телото се со цел да не мора да ја заврши кариерата.

Иако се уште чувствува болка, Дел Потро успеа да одработи неколку тренинзи на тврда подлога во Буено Аирес.

-Не се движеше многу по теренот, се пазеше, но ударите му беа како и секогаш. Неговиот тајминг е неверојатен, изјави еден од присутните на тренингот на Аргентинецот.

Доколку Дел Потро успее доволни да се опорави за да се врати на турнирите, тоа ќе биде во потполни спремна состојба, а на чисто да каже дека само се вратил.