Дел од череп стар 8.000 години ќе им биде вратен на Индијанците

102

Парче од черепот што минатото лето го открија двајца кајакари во Минесота ќе им биде вратено на индиските власти откако истрагата утврди дека е старо околу 8.000 години.

„Кајакари го пронајдоа черепот во реката Минесота погодена од сушата, околу 180 километри западно од Минеаполис“, рече шерифот на округот Ренвил, Скот Хејбл.