Англија со две победи и едно реми го освои првото место во групата Б и во осминафиналето ќе игра против Сенегал. Англискиот репрезентативец Деклан Рајс изјави дека неговата селекција треба да добие повеќе пофалби за нивниот настап во незгодната група на Светското првенство во Катар, откако ривалите за титулата Франција и Аргентина претрпеа шокантни порази.

  • Ако ги погледнете нашите напаѓачи, имаме првокласни играчи, неверојатни таленти. Исто така, низ целиот тим имаме играчи кои ги освоиле најважните трофеи. Ние сме една од најдобрите селекции овде, наше е да го докажеме тоа на теренот. Сакаме да им покажеме на сите големи репрезентации дека сме тука, не за осминафиналето, туку за трофејот, истакна Рајс.