epa11467198 Taylor Fritz of the US shakes hands with Alexander Zverev of Germany (L) after winning their round of 16 match at the Wimbledon Championships, Wimbledon, Britain, 08 July 2024. EPA-EFE/TIM IRELAND EDITORIAL USE ONLY

Германскиот тенисер Александар Зверев уште еднаш се „самоуништи“, по кој знае кој пат во кариерата. Саша имаше водство од 2:0 во сетови против Американецот Тејлор Фриц на Вимблдон  но не успеа да се пласира во четвртфиналето откако загуби  со 4:6, 6:7, 6:4, 7:6, 6:3.

Тој на овој меч се пожали малку на повреда на колената и тоа го спречи да се движи подобро, а на крајот од мечот имаше и за што да му се пожалиТејлор Фриц. Двајцата имаа долг разговор, а Зверев се жалеше на однесувањето од ложата на  Фриц. Поточно, му пречело како се однесуваат одредени луѓе во неговата ложа, а многу брзо се дознало дека во таа прилика всушност мисли на Морган Рид, девојката на Фриц.

„Што се случи? Мислам дека имаше некои луѓе кои беа во ложата на Фриц кои можеби не се од тенискиот свет, кои можеби нема да го гледаат секој меч… Малку претераа“, рече Зверев додека им се обрати на медиумите, додека Фриц исто така се обиде да ја фрли топката велејќи дека нивниот разговор на мрежата бил конструктивен и дека тој „не случајно го испратил Германецот дома“ како што веќе направил со неговиот поранешен ривал на Вимблдон.

Сепак, девојката на Фриц, Морган Рид, додаде „гориво на огнот“. Таа на Инстаграм објави видео на кое се гледа како ја слави победата на своето момче, со јасна инсинуација дека не може да го поднесе Зверев, тенисерот кој беше обвинет за напад на две девојки.

Го тужеше поранешната девојка Бренда Пејт за злоупотреба, таа тврдеше дека ја задавил, судењето траеше долго и заврши за време на Ролан Гарос. По барање на нејзиниот адвокат, тужбата е повлечена и договорено е Германката да плати 200.000 евра, од кои 150.000 ќе одат во судот за судски трошоци, а 50.000 евра за хуманитарни цели за ментално здравје.

„Случајот е отфрлен, тоа е невиност. На крајот на денот, нема да го отфрлат случајот ако си виновен. Не знам каков превод имаш, но тоа е она што значи. Готово е. Ајде да продолжиме, никогаш повеќе не сакам да слушнам прашање за тоа.” . Тоа важи за сите”.

„Од почеток ви го кажав тоа на сите. Среќен сум што е готово. Немам што да кажам повеќе, тоа е тоа. Четири години. Среќен сум поради тоа“, Зверев, кој претходно беше обвинет од поранешната девојка Олга Шарипова.