Две третини од заразените со омикрон веќе прележале Ковид, покажа британска студија

133

Две третини од луѓето кои неодамна биле заразени со омикрон претходно прележале Ковид, покажува студијата „React“ спроведена во Велика Британија.

Потребна е повеќе работа за да се открие колку има реални повторни инфекции, но резултатите откриваат групи за кои се чини дека имаат поголема веројатност повторно да заболат од Ковид. Студијата е спроведена на здравствени работници и домаќинства со деца или многу членови на семејството под еден покрив. Повеќе од два милиони луѓе се тестирани во студијата, а најновите наоди се базираат на околу 100.000 ПЦР тестови. Околу 4.000 биле позитивни, што е убедливо највисока стапка од почетокот на пандемијата.

Кога е секвенциониран нивниот брис, за да се тестира за која варијанта на корона станува збор, речиси сите имале омикрон – многу заразна варијанта, првпат откриена во Јужна Африка.

Сè уште не е јасно колку доброволци кои биле позитивни на тестот биле целосно вакцинирани, имајќи на ум дека е потребна втора доза на вакцина за борба против омикрон. Она што ги изненади научниците е фактот што двајца од тројца испитаници рекле дека претходно прележале Ковид.