Дали навистина постои Чикибила? Експертите открија што се крие зад објавата која предизвика паника

1097

Денес е многу лесно да се рашират дезинформации благодарение на социјалните мрежи, па неодамна некој „духовит“ ја рашири веста дека во Шри Ланка повторно е забележано Чикибила, животно кое изгледа како да е побегнато директно од пеколот.

Фотографиите од застрашувачкото суштество беа објавени на крајот на март од оттогаш избришаната страница на Фејсбук, чии администратори им кажаа на своите следбеници дека ѕверот излегол од темнината во националниот парк Јала.

„Чикибила, за која се сметаше дека е исчезната, пронајдена е по 103 години во националниот парк Јала“, гласи статусот на страницата.

Бидејќи објавувањето вознемири некои, експертите за разбивање на митовите на Интернет почнаа да работат и во понеделникот потврдија дека тоа е чиста лага, објави АФП.

Фотографиите на Чикибила се преземени од страницата Astral Infernum Productions, чии администратори не кријат дека создаваат научно-фантастични дисплеи користејќи вештачка интелигенција и Photoshop.

Портпаролот на Јала потврди за АФП дека Чикибилата навистина не шета низ националниот парк, а експертите за диви животни исто така добро се насмеаа на сето тоа.