Грција: Чичкото кој си ја уби внуката, детално го опишал монструозниот чин на сослушувањето

277

Денеска 18 часот беше погребана Василики (11) од Грција за чија смрт е осомничен нејзиниот вујко кој пред да ја убие се обидел да ја силува.

“Стоев во пекара и ја видов внуката. Не знам како ми се случи да ја поканам на прошетка. Се договоривме да биде во 8 навечер”, рекол чичкото на рочиштето.

Потоа признал дека имал намера да го силува својот роднина.

„Ја чекав и таа дојде по своја волја. На мини маркет добивме освежување. дека ќе им каже на родителите“, додаде тој.

Според зборовите на вујкото, како што пренесува грчки портал, тој планирал да го силува девојчето во автомобилот, но не очекувал дека таа ќе му се закани дека ќе им „каже сѐ на родителите“.

Тоа ја избодел во срцето и слезината

По ваквата заканувачка реакција на девојчето, чичкото наводно со шрафцигер ја прободел во срцето и слезината.

“Почнав да и забодувам шрафцигер во вратот и грбот. Ја фатив за коса и ја одвлеков во полето. Таму слушнав само “ах”, а потоа ништо. Ја фрлив во трските и отидов кај мајка ми”, тој рече.

Да потсетиме малата Василики исчезна во неделата вечерта, а нејзиното исчезнување семејството го пријавило во полиција околу 3 часот по полноќ. За жал, девојчето во понеделникот било пронајдено мртво на нива.

Во 2017 година осомничениот за убиството на Василики беше уапсен за силување на 14-годишно дете. Според медиумите, се работи за роднина на таткото на Василики.

Во 2020 година, тој беше осуден на Закинтос, но беше ослободен на условна слобода во очекување на пресудата на апелациониот суд. Бил должен редовно да се јавува во полициска станица. Засега не е познато дали ја испочитувал судската наредба.