Грција презема превентивни мерки поради невремето: затворени два булевари и јавните служби во Атина

68

Забрана за сообраќај на автомобили и јавен превоз од еден часот по полноќ до осум часот наутро на два булевари во Атина, затворени државните служби, градинки и училишта во Атика, охрабрување приватниот сектор да работи од дома, се превентивните мерки што вечерва ги соопшти министерот за климатска криза и цивилна заштита на Грција Христос Стилијанидис по одржаниот вонреден состанок за ситуацијата со невремето што ја зафати земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

Стилијанидис рече дека постојат „сериозни метеоролошки индикации дека ќе има влошување на опасниот временски феномен, во периодот од три до шест часот наутро особено во областа Атика“, а подоцна и на Евија, Халкидики и островите Самос и Икарија и токму затоа се преземаат конкретните мерки, за кои истакна дека се превентивни и нема простор за паника.

Основните и средните училишта, како и градинките, во текот на утрешниот ден ќе бидат затворени во областа Атика, поширокиот дел на Атина, на Халкидики, како и на островите Евија, Самос, Крф и Икарија.

Невремето „Балос“ и силниот и обилен дожд, денеска предизвикаа сериозни проблеми во Атина, поплавени училишта, булевари, факултети, прекини во снабдувањето со електрична енергија, затворени улици и сообраќаен хаос, а проблеми имаше и во други делови на Грција.

Противпожарната служба на Грција во периодот од 10 до 20.30 часот примила 1.164 повици за помош, од кои 646 во областа Атика, поширокиот дел на Атина.