Сопругата на дефанзивецот на Бразил, Тиаго Силва, Изабел да Силва, имаше можност да патува насекаде, па дури беше на четири светски првенства, придружувајќи го својот партнер.

Во 2008 година, Тиаго Силва се пресели од Флуминенсе во Милан, и тогаш започна неговиот посериозен ангажман на европско тло, каде што остави голема трага, играјќи за гиганти како Милан, ПСЖ и Челзи (чиј член е и денес), а со него ја зеде и сопругата Изабел со која славеа многу трофеи.

Но, Изабел проговори за нејзиниот проблем со дебелината. Своевремено таа имала над 90 килограми, што е недозволиво со оглед на тоа што во Европа се преселила како 17-годишна девојка со само 57 килограми. Таа призна дека била депресивна, дека повеќе немала самодоверба и дека не била расположена, обидувајќи се на разни начини да ги загуби вишокот килограми и да има витка линија како порано. Имала исклучително тешко патување, но успеа во намерата.

Имала дури и готвач кој секој ден го прегледувал ѓубрето за да види дали повторно се храни или јаде висококалорични работи. Таа поминала низ таков психолошки терор, но очигледно тоа бил единствениот начин да ја поправи својата линија.

  • Видете, се борев со тежината со години, пробував драстични и многу рестриктивни диети и ништо не успеа. Сè се смени кога го променив односот со храната и ги променив моите навики. Денес ја имам потребната дисциплина и фокус да ги задржам тие добри навики, вели Бразилката, која научила да јаде за да се чувствува добро без да се откаже од она што го сака.
  • Јас држам здрава исхрана, без ограничувања во исхраната. Кога на пример сакам да јадам тестенини за ручек, појадувам полесен оброк. Но, во секој оброк внесувам салати, протеини и овошје, објасни таа.

Најтешкиот дел за неа било одржувањето на редовна рутина за вежбање.

  • Ги вклучив вежбите во мојата рутина кога ја сфатив важноста на тренинзите дури и кога не ми се допаѓа, а понекогаш навистина не ми се допаѓа. Истото важи и за мојата исхрана. Не се откажувам од работите. Сакам, но секогаш барам рамнотежа. Дојдов во Катар со таков начин на размислување, па немав потреба да ја зголемувам исхраната пред патувањето. И тука можам да вежбам бидејќи бродот има одлична теретана, додава Изабел.

За неа и за Тијаго сега се грижат приватни нутриционисти. Тој добива посебни инструкции преку видеоповик додека е на Светското првенство.