Ја освои титулата во НБА со Леброн Џејмс во Кливленд, освои популарна шоу програма, а сега Иман Шумперт (32) заврши во затвор! Американскиот чувар е уапсен на аеродромот во Далас бидејќи имал големо количество марихуана. Дополнително, тестот потврдил дека бил под дејство на наркотична дрога, па полицијата реагирала.

„Според полицискиот извештај, обезбедувањето на аеродромот на скенерот забележало сомнителна торба во неговата торба, а тој признал дека се работи за марихуана“, пренесува порталот „ТМЗ“.

Шумперт требаше да се качи во авион за Лос Анџелес, сакаше да ја посети ќерка си, но тоа не се случи. Пристигнала полицијата, му ставила лисици и го однела во затвор.

„Тој не пружи отпор при апсењето, ниту протестираше. Доколку биде прогласен за виновен на судење, може да добие затворска казна од две години и парична казна од 10.000 долари. оружје со него“, се вели во текстот на сајтот.

Шумперт во својата кариера играше за Њујорк, Кливленд, Сакраменто, Хјустон и Бруклин. Тој штотуку го имаше последниот договор со Нетси во февруари 2021 година и оттогаш е без клуб. Официјално не се пензионирал, но учеството и победата во шоу програмата „Танц со ѕвездите“ говори дека кошарката повеќе не му е приоритет.