Гвардиола одушевен од „хет-трикот” на Агуеро: Не сум го видел да игра на овој начин

29
Manchester City's Spanish manager Pep Guardiola (R) hands Manchester City's Argentinian striker Sergio Aguero (L) a water bottle during the English Premier League football match between Manchester City and Sunderland at the Etihad Stadium in Manchester, north west England, on August 13, 2016. / AFP / PAUL ELLIS / RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications. / (Photo credit should read PAUL ELLIS/AFP/Getty Images)

Менаџерот на Манчестер Сити – Пеп Гвардиола, го пофали напаѓачот Серхио Агуеро, кој реализираше три гола за победата на шампионите со 6:1 дома против Хадерсфилд во дуел од втората рунда во Премиер лигата.

– Не сум го видел да игра на тој начин по моето доаѓање тука. Тој е во неверојатна форма по неговото враќање од одмор и по завршувањето на светскиот шампионат. Играше одлично со и без топка. Пасовите му се добри, но неговиот завршен удар е исклучителен. Интеракцијата помеѓу Серхио Агуеро и Габриел Жезус беше неверојатна. Решивме да играме со двајца напаѓачи, но не знам дали ќе биде така и во иднина, рече Гвардиола по денешниот успех на „небесносините“.

Манчестер Сити има вкупно шест поени по два круга по денешната победа против „териерите“.