В.Британија одново ги заострува мерките – Дневни тестирања наместо самоизолација за оние што имале контакт со заразен

48

Британскиот премиер Борис Џонсон најави дека Обединетото Кралство ги заострува ограничувањата за да го спречи ширењето на омикрон сојот на коронавирусот. Работата од дома и пропусниците за КОВИД за поголеми собири ќе од понеделник ќе бидат повторно воведени.

„Станува појасно дека омикрон се шири многу побрзо од делтата порано“, бидејќи досега се пријавени 568 случаи на коронавирус во ОК, а реалната бројка е „сигурно многу поголема“, рече Џонсон на прес-конференција.

Истакнувајќи дека бројот на заразени со омикрон во земјата се чини дека се удвојува на секои два до три дена и не сакајќи да шпекулира за сериозноста на симптомите предизвикани од оваа варијанта, конзервативниот лидер истакна дека „таков експоненцијален раст може да поттикне големо зголемување на хоспитализациите.

„Затоа, транзицијата кон план Б“, што се однесува до ограничувањата во Англија, е „пропорционален и разумен одговор“ додека не се забрза кампањата за ревакцинација. Владата затоа бара од вработените да работат од дома уште во понеделник „ако е можно“, истакна Џонсон.

Ковид-пропусницата, на кој се спротивставија некои членови на конзервативното мнозинство, првпат беше воведен во Англија во ноќни клубови и на сите места со повеќе од 10.000 луѓе.

„Најважното нешто што секој од нас може да го направи е да се вакцинира.

Секојдневното тестирање ќе биде задолжително за секој што ќе дојде во контакт со заразено лице.Ќе се воведат дневни тестови наместо самоизолација за да се намалат нарушувањата во секојдневниот живот. Но, најважното нешто што секој од нас може да го направи е да се вакцинира. Клучот е да се добие таа засилена доза веднаш штом ќе дојде редот“, рече Џонсон, додавајќи дека вакцинацијата треба да се случи побрзо, пренесува Би-Би-Си.

Велика Британија е меѓу најтешко погодените европски земји со речиси 146.000 смртни случаи од почетокот на пандемијата на Ковид-19.